Healthy eating costs you $1.50 more a day

MGN
Friday, December 6, 2013 - 8:45am

It costs $1.50 a day to eat a healthier diet, according to a study by Harvard researchers.

The say the price difference is less than they expected.

The researchers reviewed 27 studies conducted after the year 2000 on the cost of healthy versus unhealthy versions of certain foods.

For example, lean beef versus a fattier cut.

The studies also included comparisons of health and unhealthy diet patterns, such as a diet rich in fruits and vegetables versus a diet without fresh produce.

The studies came from 10 countries, including the U.S., Canada and several European nations.

The food prices were converted to international dollars and adjusted for inflation.

News

Reader Comments

Post new Comment